Jak nie zgubić się w przepisach prawa? - Prawo i prawnicy

prawnik radlin

Przepisy potrafią się zmienić z miesiąca

Przeciętny człowiek może mieć problemy z orientowaniem się w prawie dotyczącym poszczególnych dziedzin życia. Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi. Zdarzają się jednak momenty, że ktoś potrzebuje z jakiegoś powodu pomocy praw

Jak nie zgubić się w przepisach prawa? - Prawo i prawnicy prawnik radlin
nej. Wtedy można zwrócić się do osoby, która się w prawie orientuje. Zazwyczaj jest to prawnik. Dość często wystarczy porada: co robić, jakie działania podjąć. Idąc wskazaną drogą, można wybrnąć lub zapobiec kolejnym problemom. Wystarczy tylko wiedzieć, co w danej sytuacji można, a co byłoby kompletnie niewskazane. Zdarza się, że ludzie boją się zapytać. Szkoda, bo wielokrotnie zwykła pomoc prawna ratuje z opresji. Są też miejsca, w których można poradzić się za darmo. Można poszukać takich miejsc w sieci. Są bowiem ludzie, którzy zdają sobie sprawę, że nie każdego stać na płacenie za tego typu usługi. Przepisy potrafią się zmienić z miesiąca na miesiąc, przez co w kłopoty mogą popaść także mali przedsiębiorcy. W wielu przypadkach sprawa trafia do sądu - bywa to uzasadnione lub nie. Tak, czy owak, przyda się wtedy adwokat zorientowany w sprawie. Mało kto decyduje się występować sam w swoim imieniu. Za adwokata nie trzeba płacić - można poprosić o adwokata z urzędu. Tak, czy owak, nie tylko zorientowanie w przepisach się przydaje. Trzeba też jakoś te przepisy interpretować. A zdarza się, że te same paragrafy bywają tłumaczone w różny sposób. Sprawy prawne miewają więc różny przebieg i często nie są łatwe do załatwienia. Dlatego warto korzystać z pomocy prawnej.


Mamy czasami różne kłopoty i chcemy

Czasami znajdujemy się w sytuacji, w której bardzo jest nam potrzebna pomoc prawna. Oczywiście nie jest to łatwy wybór. Trzeba wybrać taką osobę, która będzie dobrze znała prawo i będzie miała wysokie kwalifikacje, ale też będzie potrafiła z empatią podejść do naszego problemu.

Mamy czasami różne kłopoty i chcemy, żeby ktoś nie tylko pomógł nam je rozwiązać, ale też nas wysłuchał i zrozumiał nas pod kątem emocjonalnym. Oczywiście nie jest obowiązek prawnika, bo jeśli mamy taką potrzebę to możemy udać się do psychologa, który nas wysłucha i zrozumie, a adwokat działa w innym zakresie, ale udając się do kancelarii liczymy na to, że ktoś nie potraktuje nas przedmiotowo, ale po ludzku. Mamy prawo tego oczekiwać, ponieważ płacimy za taką usługę i chcemy być z niej pełni zadowoleni. Warto jest szukać adwokata, który ma duże doświadczenie w tym, co robi i specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. Może to być prawo karne, czy prawo pracy. Dzięki jego umiejętnościom nasza sprawa będzie rozwiązana bardzo dobrze. Adwokat często przedstawia stanowisko oskarżonego w sądzie. Musi podchodzić do tego z cennym obiektywizmem, co będzie widoczne dla sądu i pewnie w pewnym stopniu wpłynie na wyrok. Liczą się w sądzie głównie fakty, ale trzeba je umieć odpowiednio przedstawiać i posługiwać się nimi w taki sposób, aby bronić oskarżoną osob. Niektórzy prawnicy nie chcą się podejmować pewnych spraw, ponieważ uważają, że są one nie do wygrania. Jest jeszcze coś takiego jak obrona z urzędu, ponieważ uczciwy proces należy się nawet przestępcy.


Mówiąc jeszcze ogólniej - po prostu

W nowoczesnym społeczeństwie wszczynana jest coraz częściej dyskusja nad określonością prawa, nad jego pewnością i precyzją. Niestety, ta pozornie dla większości ludzi szczęśliwa droga, może zaprowadzić niektóre zawody w kozi róg. O kim mowa? Nietrudno się domyślić - radca prawny, adwokat. Mówiąc jeszcze ogólniej - po prostu prawnik.

Tylko niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo postulaty te gnębią i nie dają spać prawnikom. Świadczona przez nich pomoc prawna stanowi fundament ich pracy i - co jest paradoksem - opiera się na wartościach, które aktualnie w społeczeństwie uważane są za niewłaściwe. Wszak co robiłby prawnik przy prawie określonym? Kim byłby adwokat, gdyby jego klient nie potrzebował pomocy prawnej z powodu tego, że prawo jest tak boleśnie (dla prawnika) i skutecznie skonstruowane?

Oczywiście, odrębną pozostaje dyskusja na temat tego, czy w ogóle jest możliwe sformułowanie prawa, które nie posiada luk. Pomoc prawna towarzyszyła ludziom od pokoleń, przewijała się przez ich życia jak natrętna mucha, a na sam dźwięk słowa "adwokat" niejednokrotnie społeczeństwo przechodził zimny dreszcz zdenerwowania.

Czy zatem, koniecznym jest postulowanie określoności, pewności, precyzji prawa? Prawnik powie - uchowaj Boże! Jednakże społeczeństwo zawsze zdawało się będzie uciekać od punktu widzenia prawnika. Adwokat, zdaniem typowego iksińskiego, utrzymuje się nie z pomocy prawnej, a z cierpienia ludzi, którzy muszą ponosić ofiarę nieokreślonego prawa. Tego dysonansu chyba nie da się usunąć raz na zawsze.