O prawie i jego egzekucji - Prawo i prawnicy

Czasami prawie każdy będzie potrzebował prawnika, czy obrońcę w sądzie. Niezależnie od naszej niewinności. Dlatego dobrze jest szukać: porady prawne rybnik i znaleźć dobrą dla nas kancelarię.

Gałęzie prawa w Wikipedii

O prawie i jego egzekucji - Prawo i prawnicy porady prawne rybnik
‚ąź_prawa">Gałąź prawa ? uksztaÅ‚towany w toku historycznym zbiór norm prawnych, regulujÄ…cy danÄ… dziedzinÄ™ życia. Podstawowy podziaÅ‚ gaÅ‚Ä™zi prawa to podziaÅ‚ na prawo prywatne, które chroni interesy jednostek, reguluje stosunki osobiste i majÄ…tkowe oraz prawo publiczne, które sÅ‚uży ochronie interesów paÅ„stwa jako dobra wspólnego wszystkich obywateli.

Najważniejsze gałęzie prawa to:

prawo międzynarodowe publiczne
prawo konstytucyjne
prawo karne
prawo administracyjne
prawo cywilne
prawo pracy

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gałąź_prawa


Podwaliny systemu prawniczego w Europie

Prawo rzymskie to podwaliny europejskiego systemu prawniczego oraz ogólnie prawa. Przedmiot wykładany na studiach prawniczych na pierwszym roku również nosi taką nazwę.

Dlaczego prawo rzymskie jest tak ważne? Ponieważ odgrywa ważną rol;ę w tworzeniu i kształtowaniu współczesnego prawa, zwłaszcza cywilnego. Obecne przepisy są w większym lub mniejszym stopniu oparte o dekrety prawa rzymskiego. Prawo rzymskie zapoczątkowało między innymi wykształcenie się podstawowych kontraktów (najem, sprzedaż, pożyczka czy zlecenie) łatwo w tym wypadku dostrzec podobieństwo do naszego systemu umów, a to tylko wierzchołek góry lodowej.


Sąd we współczesnym świecie

Sąd ? we współczesnych demokratycznych systemach prawnych jest niezawisłym organem państwowym, powołanym do stosowania prawa w zakresie rozstrzygania sporów między podmiotami pozostającymi w sporze a także decydowania o przysługujących uprawnieniach oraz dokonywania innych czynności określonych w ustawach lub umowach międzynarodowych. Wyposażony jest w atrybut niezawisłości (nie podlega innym organom władzy) i funkcjonuje w szczególnej, procesowej formie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sąd