Profesjonalna pomoc w dziedzinie prawa. Dla kogo i po co? - Prawo i prawnicy

kancelaria adwokacka warszawa praga

O elitarności studiów prawniczych


Elitarność studiów prawniczych zdaniem wielu skończyła się w momencie uwolnienia zawodu. Z chwilą, kiedy skończenie studiów oznaczało zostanie prawnikiem. Inna kwestia, że powstało także bardzo, ale to bard

Profesjonalna pomoc w dziedzinie prawa. Dla kogo i po co? - Prawo i prawnicy kancelaria adwokacka warszawa praga
zo dużo uczelni prywatnych, a uczelnie publiczne obniżyły swój poziom. Każdej uczelni zależy na tym, żeby przyjąć jak największą ilość studentów. Każdy student mniej podczas nauki, to zdecydowanie mniej pieniędzy. Wszystko to sprawia, że rokrocznie przybywa ogrom absolwentów prawa. O ile kiedyś, kilkadziesiąt lat temu byli to po prostu najlepsi z najlepszych, tak teraz nie zawsze tak jest. A przecież nie ma możliwości weryfikacji, jak dobrym studentem był dany prawnik. To jest spory problem i wiele osób zdaje sobie z tego sprawę.



Studia prawnicze – podstawowe informacje


Osoba tuż po maturze z pewnością zastanawia się nad tym, jakie studia wybrać. Niestety jeśli dzieje się to właśnie już po maturze, to jest za późno na wybranie studiów prawniczych. Aby dostać się na prawo trzeba idealnie zdać maturę i wszelkie niezbędne egzaminy. Trzeba wybrać takie przedmioty, które w procesie rekrutacji będą niezbędne i wymagane przez daną uczelnię. Czy warto iść na prawo? Z pewnością tak, choć trzeba przygotować się na ogromną ilość wiedzy, którą trzeba pochłonąć. Co więcej jest to wiedza nie tylko istotna z punktu widzenia wykładowców, ale także praktyki zawodowej. Mając tą świadomość można wybrać się na studia prawnicze.



Prawo – ile kosztują studia?


Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.